OK

 

4-15 portar

 

 

 

Teltonika TSW100 switch 4xGE w POE 1xGE without POE 60W budgetFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/TKA-TSW100Teltonika TSW100 switch 4xGE w POE 1xGE without POE 60W budget2020-08-26 09:40:391899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>Teltonika TSW100, grå</P> <P>Den första industriella unmanaged switch från Teltonika Networks. TSW100 är utrustad med fem Gigabit Ethernet-portar, varav fyra stöder IEEE802.3af och IEEE802.3at Power-over-Ethernet-standarder (PoE). Denna robusta industriella switch är idealisk för professionella applikationer med hög bandbredd där det är nödvändigt att tillhandahålla både: tillförlitlig dataförbindelse och strömförsörjning.</P> <P>• Robust aluminiumhölje<BR>• Kompakt storlek med DIN-skena som monteringsalternativ<BR>• 4 x PoE-portar med 802.3af- och 802.3at-stöd<BR>• Plug-n-Play, ingen ytterligare konfiguration behövs<BR>• 5 x Gigabit Ethernet med hastigheter upp till 1000 Mbps<BR>• Total kraftbudget på PSE upp till 120 W, 60 W med standardpaket PSU</P> <P>Dimensioner: (BxDxH) 95 x 132 x 44 mm</P></BODY>NoneFalse
8-port entry-level unmanaged Ethernet switchesFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/EDS-2008-ELP8-port entry-level unmanaged Ethernet switches2020-07-17 10:41:051899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00FalseNoneFalse
8-port entry-level unmanaged Ethernet switchesFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/EDS-2008-EL8-port entry-level unmanaged Ethernet switches2020-07-17 10:36:291899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>MOXA EDS-2008-EL Industrial Ethernet Switch, 8x10 / 100BaseT-portar, IP40, svart</P> <P>EDS-2008-EL-serien med industriella Ethernet-switchar har upp till åtta 10 / 100M kopparportar, som är idealiska för applikationer som kräver enkla industriella Ethernet-anslutningar. För att ge större mångsidighet för användning med applikationer från olika branscher tillåter EDS-2008-EL-serien också användare att aktivera eller inaktivera funktionen Quality of Service (QoS) och sända stormskydd (BSP) med DIP-switchar på ytterpanelen. Dessutom har EDS-2008-EL-serien ett robust metallhus för att säkerställa lämplighet för användning i industriella miljöer och fiberanslutningar (Multi-mode SC eller ST) kan också väljas.</P> <P>EDS-2008-EL-serien har en 12/24/48 VDC enda effektingång, DIN-skena montering och hög nivå EMI / EMC kapacitet. Förutom den kompakta storleken har EDS-2008-EL-serien klarat ett 100% inbränningstest för att säkerställa att det kommer att fungera pålitligt efter att det har distribuerats. EDS-2008-EL-serien har ett vanligt driftstemperaturområde -10 till 60 ° C med bredtemperaturmodeller (-40 till 75 ° C) också tillgängliga.</P> <P>• 10 / 100BaseT (X) (RJ45-kontakt)<BR>• Kompakt storlek för enkel installation<BR>• QoS stöds för att behandla kritisk data i tung trafik<BR>• IP40-märkt metallhus<BR>• -40 till 75 ° C brett driftstemperaturområde (-T-modeller)</P> <P>Mått (BxDxH): 36x81x65mm<BR>Vikt: 163 g</P></BODY>NoneFalse
5-port entry-level unmanaged Ethernet switchesFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/EDS-2005-ELP5-port entry-level unmanaged Ethernet switches2020-07-17 09:29:401899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>MOXA EDS-2005-ELP Industrial Ethernet Switch, 5x10 / 100BaseT-portar, IP40, svart</P> <P>EDS-2005-ELP-serien med industriella Ethernet-switchar har fem kopparportar på 10 / 100M och ett plasthölje, som är idealiska för applikationer som kräver enkla industriella Ethernet-anslutningar. För att ge större mångsidighet för användning med applikationer från olika branscher, tillåter EDS-2005-ELP-serien också användare att aktivera eller inaktivera funktionen Quality of Service (QoS) och sända stormskydd (BSP) med DIP-omkopplare på den yttre panel.</P> <P>EDS-2005-ELP-serien har en 12/24/48 VDC enda effektingång, DIN-skena montering och hög nivå EMI / EMC kapacitet. Förutom den kompakta storleken har EDS-2005-ELP-serien klarat ett 100% inbränningstest för att säkerställa att det kommer att fungera pålitligt efter att det har distribuerats. EDS-2005-EL-serien har ett normalt driftstemperaturområde -10 till 60 ° C.</P> <P> • 10 / 100BaseT (X) (RJ45-kontakt)<BR> • Kompakt storlek för enkel installation<BR> • QoS stöds för att behandla kritisk data i tung trafik<BR> • IP40-klassad plastkåpa</P> <P>Mått (BxDxH): 19x81x65mm<BR>Vikt: 51 g</P></BODY>NoneFalse
5-port entry-level unmanaged Ethernet switchesFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/EDS-2005-EL5-port entry-level unmanaged Ethernet switches2020-07-15 12:18:121899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>MOXA EDS-2005-EL Unmanaged Fast Ethernet-switch med 5x10/100BaseT (X)-portar, 12/24/48 power input, svart</P> <P>EDS-2005-EL-serien med industriella Ethernet-switchar har fem portar på 10 / 100M, vilket är idealiskt för applikationer som kräver enkla industriella Ethernet-anslutningar. För att ge större mångsidighet för användning med applikationer från olika branscher tillåter EDS-2005-EL-serien också användare att aktivera eller inaktivera funktionen Quality of Service (QoS) och sända stormskydd (BSP) med DIP-omkopplare på den yttre panel. Dessutom har EDS-2005-EL-serien ett robust metallhus för att säkerställa lämpligheten för användning i industriella miljöer.</P> <P>• 10 / 100BaseT (X) (RJ45-kontakt)<BR>• Kompakt storlek för enkel installation<BR>• QoS stöds för att behandla kritisk data i tung trafik<BR>• IP40-märkt metallhus</P> <P>Mått (BxDxH): 18x81x65mm<BR>Vikt: 105 g</P></BODY>NoneFalse
Ubiquiti UniFi Compact 5Port Gigabit Desktop SwitchFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/UBI-USW-Flex-MiniUbiquiti UniFi Compact 5Port Gigabit Desktop Switch2020-04-02 15:36:161899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>Ubiquiti USW Flex Mini, managed Gigabit Ethernet switch, 5-portar, vit </P> <P>Bygg och expandera ditt nätverk med UniFi Switch, del av Ubiquiti Networks UniFi system. UniFi Switch, modell USW-Flex-Mini, är en smart, managed Gigabit switch, den erbjuder 5 RJ45 Ethernet portar, som tillhandahåller 1 Gigabit-länkar till dina enheter. Driv USW-Flex-Mini med den inkluderade USB typ-C strömadaptern eller via 802.3af PoE Ethernet porten.</P> <P>• PoE-In: 802.3af/at PoE<BR>• Nätverksgränssnitt: (5) 10/100/1000 Mbps RJ45 Ports<BR>• Strömförsörjningsalternativ: USB Type C, 5V 802.3af/at PoE</P> <P>Dimensioner: (BxDxH) 107.16 x 70.15 x 21.17</P> <P>Weight: 150 g</P></BODY>NoneFalse817882029698
UnifiSwitch Indus 10GE ports total 8 of 10GE with 802.3bt L2Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/UBI-USW-INDUSTRIALUnifiSwitch Indus 10GE ports total 8 of 10GE with 802.3bt L22019-11-06 13:55:551899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>Ubiquiti USW-Industrial UniFi 10-port PoE (60W) switch, svart</P> <P>USW-Industrial är en managed Gigabit Layer 2-switch med auto-sensing, högeffekt 802.3bt PoE++ stöd. Den har 10 RJ45-portar totalt, varav 8 erbjuder PoE ++ (upp till 60W per port), perfekt för strömförsörjningsenheter som UniFi LED-paneler, kameror och AP. Den fläktlösa USW-Industrial har en robust industriell design och är plenumklassad * och kan installeras i en horisontell eller vertikal orientering i kammarrum. Dess gjutna aluminiumhölje har en svart, pulverlackerad yta. Detta ger större motståndskraft mot korrosion och hållbarhet i miljöer med extrema temperaturvariationer.</P> <P>* Plenumkablar krävs för användning i plenumutrymmen.</P></BODY>NoneFalse817882026758
Ubiquiti UnifiSwitch Flex 5 GE 802.3af PoE support L2Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/UBI-USW-FLEXUbiquiti UnifiSwitch Flex 5 GE 802.3af PoE support L22019-11-01 14:57:091899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>Ubiquiti USW-Flex UniFi switch 5-portar, vit</P> <P>Bygg och expandera ditt nätverk med UniFi Switch, USW-Flex är en konfigurerbar layer 2 Gigabit switch med automatiskt 802.3af PoE avkänning. den erbjuder 5 RJ45 Gigabit Ethernet portar, 1 PoE ingång och 4 PoE utgångar till dina enheter.</P> <P>UniFi switch kommer med en PoE in-port för ström och fyra andra PoE portar för att förse upp till 15W PoE uteffekt för att ge ström till en UniFi accesspunkt eller till andra PoE enheter. Med 802.3bt klassade PoE switchar (USW-Pro-48-PoE, USW-Pro-24-PoE och USW-Industri switchar, säljs separat) som strömkälla, så stödjer USW-Flex maximalt 46W PoE uteffekt. USW-Flex har ett vädertåligt hölje och erbjuder mångsidiga monteringsalternativ.</P> <P>Hanteras och konfigureras av UniFi Controller eller UniFi Mobil-appen, UniFi switch flex erbjuder grundläggande layer 2 omkopplingsprotokoll och funktioner. UniFi controller och mobil-appen tillåter administratörer att konfigurera och övervaka praktiskt taget alla funktioner med ett grafiskt användargränssnitt från vart som helst.</P> <P>• PoE Flexibilitet<BR>• Mångsidig montering<BR>• inom/utomhus användning<BR>• sömlös integrering<BR>• 5 RJ45 Gigabit Ethernet portar<BR>• Auto-avkänning 802.3af PoE</P> <P>Dimensioner: (LxBxH) 122.5x107.1x28 mm</P> <P>Vikt: 230 g</P></BODY>NoneFalse817882027595
GS1350-6HPFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/GS1350-6HP-EU0101FGS1350-6HP2019-10-10 10:44:361899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00FalseZyxel GS1350-6HP - Switch - smart - 5 x 10/100/1000 (PoE+) + 1 x gigabit SFP (upplänk) - skrivbordsmodell - PoE+ (250 W)<br>NoneFalse4718937604500
Zyxel GS1350-12HPFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/GS1350-12HPZyxel GS1350-12HP2019-10-10 09:55:281899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY>Zyxel GS1350-12HP - Switch - smart - 8 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 10/100/1000 (upplänk) + 2 x gigabit SFP (upplänk) - skrivbordsmodell, rackmonterbar - PoE+ (130 W)</BODY>NoneFalse4718937604388
TL-LINK 8-Port Gigabit PoE+ Switch, 8 Gigabit RJ45 Ports, 802.3at/afFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/TL-SG1008MPTL-LINK 8-Port Gigabit PoE+ Switch, 8 Gigabit RJ45 Ports, 802.3at/af2019-10-07 06:42:471899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00FalseFalse <BODY><P>TP-Link TL-SG1008MP, 8-Port Gigabit Desktop/rackmonteringsomkopplare med 8-Port PoE+, svart</P> <P>TL-SG1008MP är en 8-Port Gigabit Desktop/Rack-monterbar switch där alla 8 portar stödjer PoE+ standarden. Det ger ett enkelt sätt att utöka ett trådbundet nätverk genom att överföra ström och data över en enda Ethernet-kabel. Med en total energibudget på 126W, upp till 30W per port, kan TL-SG1008MP driva fler högdrivna enheter som trådlösa åtkomstpunkter (AP), IP-kameror eller IP-telefoner. Med innovativ energieffektiv teknik kan TL-SG1008MP dessutom spara upp till 75% av strömförbrukningen, vilket gör den till en miljövänlig lösning för ditt affärsnätverk.</P> <P>• 8 10/100/1000 Mbps RJ45-portar<BR>• Utrustat med 8 PoE + -stödda portar för att överföra data och ström över en enda kabel<BR>• Fungerar med IEEE 802.3af / på kompatibla enheter, utökar hem- och kontorsnätverk<BR>• Innovativ energieffektiv teknik minskar energiförbrukningen med upp till 75% *<BR>• Stöder PoE + -standard med en total energibudget på 126W och upp till 30W per port<BR>• Plug and play-design, ingen konfiguration krävs</P> <P>* Faktiska uppgifter kan variera i olika användningsmiljöer.<A href="https://www.tp-link.com/au/solution/poe/" target=_blank> Läs mer om TP-LINK PoE-teknik</A></P> <P>Mått (BxDxH): 294x180x44mm</P></BODY>NoneFalse6935364086770
QNAP 10GbE Switch, 3-p 10G SFP+, 8-p GbEFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/QSW-308SQNAP 10GbE Switch, 3-p 10G SFP+, 8-p GbE2019-09-26 09:07:511899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00FalseQNAP QSW-308S - Switch - ohanterad - 3 x 10 Gigabit SFP+ + 8 x 10/100/1000 - skrivbordsmodell<br>NoneFalse4713213515990
QNAP 10GbE Switch, 10GBASE-T/ NBASE-TFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/QSW-308-1CQNAP 10GbE Switch, 10GBASE-T/ NBASE-T2019-09-26 08:42:401899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00FalseQNAP QSW-308-1C - Switch - ohanterad - 2 x 10 Gigabit SFP+ + 1 x kombo 10 Gigabit SFP+ + 8 x 10/100/1000 - skrivbordsmodell<br>NoneFalse4713213516003
TP-Link T1500G-8T(TL-SG2008)Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/T1500G-8TTP-Link T1500G-8T(TL-SG2008)2019-09-17 06:24:361899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY>TP-Link JetStream T1500G-8T - Switch - Administrerad - 8 x 10/100/1000 (1 PoE+) - skrivbordsmodell - PoE+ - grå</BODY>NoneFalse
Moxa EDS-P510-TFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/EDS-P510-TMoxa EDS-P510-T2019-07-30 06:27:341899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00FalseMoxa EtherDevice Switch EDS-P510-T - Switch - Administrerad - 4 x 10/100 (PoE) + 3 x 10/100 + 3 x kombinations-Gigabit SFP - DIN-skenmonterbar - PoE<br>NoneFalse
Cisco Small Business SG250-10P - Switch - SmartFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/DEL2024890Cisco Small Business SG250-10P - Switch - Smart2019-06-17 12:24:021899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00FalseCisco 250 Series SG250-10P - Switch - smart - 8 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x kombinations-Gigabit SFP - skrivbordsmodell - PoE+ (62 W)<br>NoneFalse882658767319
Mikrotik CRS112-8G-4S-IN 128MB RAM 8xGE 4xSFP 400MHz PSUFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/MKT-10031Mikrotik CRS112-8G-4S-IN 128MB RAM 8xGE 4xSFP 400MHz PSU2019-05-23 05:43:271899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>Mikrotik CRS112-8G-4S-IN 8-Portars Gigabit Switch, 4x SFP, PoE in, vit</P> <P>Cloud Router Switch 112-8G-4S-IN är en "liten storlek låg kostnad"-medlem i MikroTiks CRS-serie. Den levereras med åtta Gigabit Ethernet-portar och fyra SFP-platser.</P> <P>MikroTiks CRS-serie kombinerar de bästa funktionerna hos en fullt utrustad router samt är Layer 3 stackable, drivs av den välbekanta RouterOS.</P> <P>• RouterOS<BR>• 128 MB RAM<BR>• 4x SFP-platser<BR>• 8x 10/100/1000 RJ45 Ethernet-portar<BR>• 400 MHz enkärnig MIPSBE QCA8511 CPU<BR>• 1x 10/100 RJ45 Ethernet-konsol/seriell port<BR>• Drivs 10-57V Passiv PoE (Port 1) eller 10-57V DC (adapter ingår)</P> <P>Mått(BxDxH): 200 x 143 x 44 mm</P></BODY>NoneFalse0MKT-10031
Mikrotik RB260GSP 5xGE port 1xSFP incl casing poe-outFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/MKT-10069Mikrotik RB260GSP 5xGE port 1xSFP incl casing poe-out2019-04-01 08:14:441899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>Mikrotik RB260GS 5-Portars Gigabit Switch, PoE ut, SFP-plats, plasthölje, SwOS, vit</P> <P>RB260GS är en liten SOHO-switch med fem Gigabit Ethernet-portar samt en SFP-plats som styrs av ett Atheros Switch chipset.</P> <P>SwOS är opperativsystemet från MikroTik som kan konfigureras direkt från din webbläsare. Det erbjuder all grundläggande funktionalitet för en hanterad switch, och mycket mer: Portvidarebefodran på individuell port-nivå, tillämpa MAC-filter, konfigurera VLAN, spegla trafik, tillämpa bandbreddsbegränsning och justera MAC- och IP-specifika inställningar.</P> <P>• SwOS<BR>• 1x SFP DDMI-port<BR>• 5x 10/100/1000 RJ45 Ethernet-portar<BR>• 11-30V passiv PoE ut (1A per port, 2A max)<BR>• Drivs via 11-30V Passiv PoE eller 11-30V DC (adapter ingår)</P> <P>Mått(BxDxH): 113 x 139 x 28 mm</P></BODY>NoneFalse0MKT-10069
MikroTik CRS112-8P-4S- 8-portars Gigabit Switch, PoE, 4x SFP, 70W, vitFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/MKT-10032MikroTik CRS112-8P-4S- 8-portars Gigabit Switch, PoE, 4x SFP, 70W, vit2019-03-21 12:19:281899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>MikroTik Cloud Router 8-portars Gigabit Switch, PoE, 4x SFP, 70W, vit</P> <P>CRS112-8P-4S-IN är en 8-portars Gigabit RJ45-port PoE-switch, som erbjuder olika effektutgångar: autosensing 802.3af/at PoE/PoE+ och Passive PoE, och fyra SFP-portar ger optiska fiberanslutningsmöjligheter för att stödja upplänkar upp till 1 Gbps.</P> <P>• 128 MB RAM<BR>• 4x SFP-kortplatser<BR>• 400 MHz enkelkärna QCA8511 CPU<BR>• 8x 802.3af/vid 2.8A PoE-portar<BR>• 8x 10/100/1000 RJ45 Ethernet-portar</P></BODY>NoneFalse0MKT-10032
MikroTik CRS105-5S-FB 4xSFP Switch för utomhusbruk, RJ45-modul ingår,Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/MKT-10028MikroTik CRS105-5S-FB 4xSFP Switch för utomhusbruk, RJ45-modul ingår,2019-03-21 12:18:551899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>MikroTik FiberBox 4-port SFP Switch för utomhusbruk, RJ45-modul ingår, 400 MHz, vit</P> <P>Fiberboxen är en nätverksswitch för utomhusbruk med fem SFP-portar, idealisk för platser där avståndet begränsar användningen av vanliga Ethernet-kablar. Enheten är väderbeständig och levereras med en slangklämma och buntband, redo att installeras på höga master och torn.</P> <P>Förpackningen innehåller även en RJ45 SFP (S-RJ01) modul i koppar som redan är förinstallerad i den första porten, så du kan använda Ethernet i en av portarna direkt ur lådan.</P> <P>• RouterOS<BR>• 128 MB RAM<BR>• MIPSBE arkitektur<BR>• 400 MHz Single-Core QCA8511 CPU<BR>• RJ45 SFP-modul inkluderad (S-RJ01)</P> <P>Mått(BxDxH): 125 x 178 x 48 mm</P></BODY>NoneFalse0MKT-10028
Edgeswitch 10XP 8xGE w 24v Passive PoE 2xSFPFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/UBI-ES-10XPEdgeswitch 10XP 8xGE w 24v Passive PoE 2xSFP2019-03-18 08:57:011899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00False <BODY><P>Ubiquiti EdgeSwitch 10, stöder 24V Passiv PoE, 8xRJ45, 2xSFP, svart</P> <P>Åtta Gigabit RJ45-portar erbjuder kopparanslutning med 24V PoE-utgång, medan två SFP-portar erbjuder fiberanslutning. EdgeSwitch 10XP förbrukar 50% mindre ström än den tidigare generationen EdgeSwitch XP, vilket möjliggör passiv kylning. EdgeSwitch 10XP stöder en omfattande serie avancerade funktioner och protokoll för Layer 2.</P> <P>Det nya användargränssnittet är lätt att lära och låter dig övervaka och konfigurera funktioner genom sitt intuitiva grafiska användargränssnitt. EdgeSwitch 10XP stöds och hanteras av UNMS (Ubiquiti® Network Management System), en omfattande kontroller med ett intuitivt användargränssnitt. Ett enda kontrollplan hanterar registrerade EdgeMAX-enheter över flera webbplatser.</P> <P>Mått (BxDxH): 207x90x31,1mm<BR>Vikt: 500g</P></BODY>NoneFalse817882025218