OK

 

Mediakonverterare

 

 

 

U Fiber RJ45 - SFP to RJ45Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/UBI-UF-RJ45-1GU Fiber RJ45 - SFP to RJ452019-03-18 13:28:041899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY>Ubiquiti U Fiber UF-RJ45-1G, 1Gbps, mini-GBIC, max 100m, silver</BODY>NoneFalse817882022729
PROMISE SANLink3 F2 Thunderbolt 3 till 16 Gbit FC adapterFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/fristående/SL3F2NAPROMISE SANLink3 F2 Thunderbolt 3 till 16 Gbit FC adapter2019-01-02 12:56:421899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY><P>Promise PROMISE SANLink3 F2 Thunderbolt 3 till 16 Gbit Fibre Channel-adapter, USB-C, svart</P> <P>PROMISE SANLink3 F2 16 Gbit Thunderbolt 3-adaptern har två Fibre Channel-portar på 16 Gbit/s som automatiskt anpassar hastigheten till Fibre Channel-enheter på upp till 16 Gbit/s. Den är också kompatibel med optiska sfp-sändtagare på 16 Gbit/s med optiska kablar samt Apples sfp till sfp-kablar på 4 Gbit/s. SANLink3-adaptern körs med bandbredd i full duplex över en enda Thunderbolt 3-anslutning och ger full fiberkanalhastighet. Tack vare dubbla Thunderbolt 3 I/O-portar kan SANLink3 seriekoppla upp till sex Thunderbolt 3-enheter, exempelvis PROMISE Pegasus3 Thunderbolt 3 RAID-lagringsenheter och Thunderbolt 2-enheter via en Thunderbolt 3 till Thunderbolt 2-adapter (ingår ej).</P> <P>Thunderbolt 3 är en banbrytande I/O-teknik med stöd för högupplösta bildskärmar och högpresterande enheter via en enda port och en kabel för både DisplayPort- och PCI Express-data. PCI Express är den teknik som länkar samman alla högpresterande komponenter inuti en Mac. Tekniken är inbyggd i Thunderbolt 3, vilket betyder att du kan uppnå PCI Express-hastigheter med externa enheter.</P> <P>• Dubbla Fibre Channel-portar på 16 Gbit/s<BR>• Dubbla Thunderbolt 3-portar<BR>• Anpassar sig automatiskt till Fibre Channel-enheter på 16 Gbit/s, 8 Gbit/s, 4 Gbit/s, 2 Gbit/s och 1 Gbit/s<BR>• Kan ansluta valfri dator med Thunderbolt 3-port till ett höghastighets-SAN<BR>• Du kan seriekoppla upp till sex enheter, till exempel högupplösta skärmar och Thunderbolt-lagringsenheter<BR>• 40 Gbit/s aktiv Thunderbolt 3-kabel (1 m) ingår</P> <P>Mått(BxDxH): 91,4x162,6x45,7mm<BR>Vikt: 600g</P></BODY>NoneFalse704118114870
Moxa SFP-1GLXLCFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/SFP-1GLXLCMoxa SFP-1GLXLC2018-12-27 11:37:481899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY>Moxa SFP-1GLXLC - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - GigE - 1000Base-LX - LC - upp till 10 km - för PowerTrans PT-G7509, G7509-F-24-24, G7509-F-48-48, G7509-R-48-48</BODY>NoneTrue
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000BaseLX, 2km for allFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEM-312GT2D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000BaseLX, 2km for all2018-12-17 06:06:291899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY>D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000BaseLX, 2km for all</BODY>NoneFalse790069332494
HP Enterprise Aruba 1G SFP LC transceiverFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEL1009945HP Enterprise Aruba 1G SFP LC transceiver2018-10-01 10:52:541899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00HPE Aruba - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - GigE - 1000Base-LX - LC enkelläge - upp till 10 km - för OfficeConnect 1410 24; HPE Aruba 2930M 24, 2930M 40, 8320, MACsec Advanced Module<br>NoneFalse
HP Enterprise 10G SFP+ LC SR 300m transceiverFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEL1009947HP Enterprise 10G SFP+ LC SR 300m transceiver2018-09-25 05:23:381899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00HPE Aruba - SFP+ sändar/mottagarmodul - 10 GigE - 10GBase-SR - SFP+ / LC multiläge - upp till 300 m - för HPE Aruba 2540 48, 2920, 2930M 24, 2930M 40, 2930M 48, 3800, 8320, MACsec Advanced Module<br>NoneFalse
HP Enterprise Aruba 1G SFP 100m Cat5e LC tranceiverFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEL1009946HP Enterprise Aruba 1G SFP 100m Cat5e LC tranceiver2018-09-25 05:22:551899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00HPE Aruba Cat5e - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - GigE - 1000Base-T - RJ-45 - upp till 100 m - för HPE Aruba 8320<br>NoneFalse
HP Enterprise Aruba 1G SFP LC tranceiverFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEL1009944HP Enterprise Aruba 1G SFP LC tranceiver2018-09-25 05:22:141899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00HPE Aruba - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - GigE - 1000Base-SX - LC multiläge - upp till 500 m - för OfficeConnect 1410 24; HPE Aruba 2930M 24, 2930M 40, 8320, MACsec Advanced Module<br>NoneFalse
Promise SANLink3 N1 Thunderbolt3 Ethernet Bridge Adapter TB to Nbase-TFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/fristående/PROM-541Promise SANLink3 N1 Thunderbolt3 Ethernet Bridge Adapter TB to Nbase-T2018-05-28 05:49:451899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY><P>Promise SANLink3 N1 Thunderbolt3 Ethernet Bridge Adapter TB till Nbase-T, svart</P> <P>SANLink3 N1 NBase-T låter dig ansluta till 1, 2,5 eller 5Gbps via de flesta befintliga Ethernet-kablar eller upp till 10 GBbps på de senaste höghastighetsnäten. SANLink3 N1 är bussdriven och kräver ingen separat strömförsörjning. Med sin kompakta storlek och medföljande Thunderbolt 3-kabel kan du nu vara helt mobil utan att förlora anslutningshastigheter. Daisy-chaina flera Thunderbolt 3-enheter - Hög upplösta monitorer, Pegasus3 RAID-lagring och anslut till 10G Ethernet med en SANLink3 N1 och ändå få ut maximal prestanda!</P> <P>SANlink3 N1 höjer ribban för höghastighets Ethernet-anslutning och överkomliga priser. Ingen annan Thunderbolt 3-adapter ger dessa funktioner i ett så litet kompakt paket.</P> <P>• NBase-T-hastigheter Full Duplex 1, 2,5, 5 eller 10Gb/s<BR>• 1xThunderbolt 3-port och  1xNBaseT-port<BR>• Inga externa nätaggregat eller kablar<BR>• Kompakt, cool och bärbar<BR>• 0,5m 40Gb/s passiv Thunderbolt 3-kabel ingår</P> <P>Mått (BxDxH): 48x96,4x24mm</P></BODY>NoneFalse704118131877
U Fiber, Single-Mode Module SFP, 10G, 2 packFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/UBI-UF-SM-10GU Fiber, Single-Mode Module SFP, 10G, 2 pack2017-12-28 09:38:191899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00Ubiquiti U Fiber - SFP+ sändar/mottagarmodul - 10 GigE - LC enkelläge - upp till 10 km - 1310 nm (paket om 2)<br>NoneFalse810354025938
U Fiber, Multi-Mode Module SFP, 1G, 2 packFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/UBI-UF-MM-1GU Fiber, Multi-Mode Module SFP, 1G, 2 pack2017-12-28 09:37:251899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00Ubiquiti U Fiber Multi-Mode - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - GigE (paket om 2)<br>NoneFalse810354485947
U Fiber, Multi-Mode Module SFP, 10G, 2 packFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/UBI-UF-MM-10GU Fiber, Multi-Mode Module SFP, 10G, 2 pack2017-12-28 09:36:331899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00Ubiquiti U Fiber Multi-Mode - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - 10 GigE (paket om 2)<br>NoneFalse810354025914
Promise Fibre Channel 16/8/4GB SF Plgbl Opt Transceiver LC, 850nmFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/fristående/SPSFP16GFCPromise Fibre Channel 16/8/4GB SF Plgbl Opt Transceiver LC, 850nm2017-09-18 07:44:061899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00Promise - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - 16Gb Fibre Channel - Fibre Channel<br>NoneTrue704118104611
HP Bladesystem C-class 10GB SFP+SR transceiver, 10km, 850nmFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEL1005096HP Bladesystem C-class 10GB SFP+SR transceiver, 10km, 850nm2016-02-08 08:27:501899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY>HP Bladesystem C-class 10GB SFP+SR transceiver, 10km, 850nm</BODY>NoneFalse
Volktek, chassie för 12st mediakonverterareFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/fristående/NXF-719Volktek, chassie för 12st mediakonverterare2015-11-19 06:35:212018-06-08 10:37:391899-12-31 23:00:00 <BODY><P>Volktek NXF-719 - Chassi med plats för 12 stycken mediakonverterare, rackmonterbar, svart</P> <P>• Rymmer 12st Mediakonverterare<BR>• 2 PSU:er</P> <P>Mått(BxDxH): 430x290x133mm</P></BODY>NoneFalse4714069719303
DELTACO SFP 1000BASE-LX50, 1550nm, 50km, Single-ModeFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/SFP-DL004DELTACO SFP 1000BASE-LX50, 1550nm, 50km, Single-Mode2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00DELTACO SFP 1000BASE-LX50, 1550nm, 50km, Single-Mode (Motsvarar D-LINK DEM-314GT)<br/><br/><br />• Motsvarar D-LINK DEM-314GT<br /><br />5 yearsFalse7340004692096
DELTACO SFP 1000Base-T, RJ45, Cat5, 100mFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/SFP-HP003DELTACO SFP 1000Base-T, RJ45, Cat5, 100m2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00DELTACO SFP 1000Base-T, RJ45, Cat5, 100m (Motsvarar HP J8177C)<br/><br/><br />• Motsvarar HP J8177C<br /><br />5 yearsFalse7340004692287
TP-LINK, Fiber SC singlemode - TP(RJ45), 1000 Mbps, 15 kmFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/fristående/MC210CSTP-LINK, Fiber SC singlemode - TP(RJ45), 1000 Mbps, 15 km2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK, Fiber SC singlemode - TP(RJ45), 1000 Mbps, 15 km<br/><br/>Mediakonverter för att omvandla fiber till TP eller tvärtom. Upp till 15 km. 1310 nm. Mått(BxDxH): 95x73x27 mm.NoneFalse6935364030445
D-Link 155Mbps Multi-Mode LC SFP Transceiver (2km)Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEM-211D-Link 155Mbps Multi-Mode LC SFP Transceiver (2km)2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00D-Link DEM 211 - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - 100Mb LAN - 100Base-FX - LC multiläge - upp till 2 km - 1310 nm - för DES 1210; DGS 3100-24, 3100-24P, 3100-48, 3100-48P; xStack DES-3552<br><?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><body><![CDATA[D-Links SFP 100Mbps Interface Converters (mini-GBIC) är transceivrar som ansluter switchar med SFP-portar till 100Mbps fibernät och erbjuder på så sätt höghastighetsanslutningar via den fiberoptiska kabeln. Med hög prestanda ger enheterna tillförlitlig dataöverföring över korta, medellånga och långa avstånd för byggnader, fabriker, universitetsområden samt nätverksapplikationer för stadsnät och Telco/bredband.]]><br /><![CDATA[Nuvarande D-Link-switchar som stödjer DEM-210/211-modulerna är DES-1200, DES-3000, DGS-3100 och DGS-3612G. De fiberoptiska transceivrarna har standardmässiga duplex-LC-kontakter för att garantera anslutningskompatibiliteten. Transceivrarna är av SFP-typ (Small Form Pluggable), vilket är branschstandard. De ska sitta i enhetens SFP-port (mini-GBIC).]]><br /><![CDATA[Alla D-Links SFP-transceivrar är "hot-swappable", vilket betyder att du kan ta bort eller byta SFP-transceivrarna medan systemet är i gång. På så sätt kan moduler bytas ut eller läggas till utan att nätverksdriften behöver avbrytas.]]><br /></body>NoneFalse790069298127
HP Procurve Mini-GBIC SX-LC 1 x 1000Base-SX-PortFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEL1001721HP Procurve Mini-GBIC SX-LC 1 x 1000Base-SX-Port2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00HP - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) - 1000Base-SX - LC multiläge - upp till 550 m - för HP 1700, 1810, 1910, 2530, 2610, 2810, 2910, 3500, 5406, 6200, 6600, V1400<br>NoneFalse883585267804
HP Procurve X132 10G SFP+ LC SR TransceiverFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/DEL1001711HP Procurve X132 10G SFP+ LC SR Transceiver2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00HP - SFP+ sändar/mottagarmodul - 10GBase-SR - LC/UPC-multiläge - upp till 300 m - 850 nm - för HP 5406, 6120, 6600-24, 6600-48; Modular Smart Array P2000 G3; ProLiant DL360p Gen8<br><?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><body><![CDATA[A 10-Gigabit transceiver in SFP+ form-factor that supports the 10-Gigabit SR standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 300 m on multimode fiber.]]><br /></body>NoneFalse884420143307