OK

 

Nätverk & kommunikation

Under Nätverk & kommunikation finner du allt ifrån stora 19"-switchar till mindre routrar för hemmabruk. Vi har allt du kan tänkas behöva inom IP-kommunikation oavsett om det är för hemmet, ett mindre/mellanstort företag eller ett stort datacenter.

 

 

 

DELTACO SFP 1000BASE-LX50, 1550nm, 50km, Single-ModeFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/SFP-DL004DELTACO SFP 1000BASE-LX50, 1550nm, 50km, Single-Mode2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00DELTACO SFP 1000BASE-LX50, 1550nm, 50km, Single-Mode (Motsvarar D-LINK DEM-314GT)<br/><br/><br />• Motsvarar D-LINK DEM-314GT<br /><br />5 yearsFalse7340004692096
D-Link 5-port 10/100/1000 Gigabit Metal Housing Desktop SwitchFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/DGS-105D-Link 5-port 10/100/1000 Gigabit Metal Housing Desktop Switch2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00D-Link Gigabit Ethernet Switch, 5x10/100/1000Mbps, metallhölje, svart<br/><br/>Switch utformad för hög prestanda och lång hållbarhet. Metallhöljet hjälper till att skydda mot stötar samtidigt som det hjälper till att hålla de interna komponenterna kylda. Tydliga LED visar status och hastighet för varje port. Switchen levereras med ett kit för väggmontering och har Kensington låshål.<br /><br />• Full hastighet på samtliga portar samtidigt.<br />• Fläktlös design.<br /><br />Mått(BxDxH): 100x98x28mm.NoneFalse790069368226
D-Link 8-port 10/100/1000 Gigabit PoE Smart SwitchFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/DGS-1210-08PD-Link 8-port 10/100/1000 Gigabit PoE Smart Switch2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00D-Link nätverksswitch, Layer 2, 10/100/1000BASE-TX, 8xRJ45, 2xSFP, PoE, Green Technology, Web GUI, metall, svart/silver<br/><br/>DGS-1210-serien smarta switchar är perfekt för mindre företag som vill driva VoIP-telefoner, trådlösa åtkomstpunkter eller nätverkskameror. DGS-1210-08P är en 8-portars Smart PoE Switch som ger 8 PoE-portar som kan leverera effekt på upp till 15,4 W vardera.<br /><br />Mått(BxDxH): 280x180x44mm.NoneFalse790069391958
DELTACO F/FTP folieskärmad inst.kabel, Cat6a, LSZH, 305m rulle, vitFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/deltaco/kablar-adaptrar/nätverkskablar/cat6a/installation-trumma/TP-51CDELTACO F/FTP folieskärmad inst.kabel, Cat6a, LSZH, 305m rulle, vit2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY>DELTACO F/FTP Cat6a installationskabel, LSZH, 305m trumma, 500MHz, Delta-certifierad, vit<BR><BR>Installationskabel för professionellt bruk med fyra individuellt folieskärmade trådpar och en avledningsskärm som även den är av folie. Materialet i kabeln är fri från PVC-plast vilket gör att ingen halogengas frigörs vid eventuell brand.<BR><BR>• Dubbel skärm ger störningsfria anslutningar med en hastighet på upp till 10Gbps<BR>• Ledare av ren koppar ger lång hållbarhet med bibehållen signal<BR><BR><IMG src="http://www.deltaco.se/sites/cdn/PublishingImages/Products/HALOGEN_FREE.jpg" width=100 height=100><BR><BR></BODY>lifetimeFalse7340004695127
TP-Link Outdoor 5GHz 300Mbps High power Wireless Access Point, vitFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/accesspunkter/CPE510TP-Link Outdoor 5GHz 300Mbps High power Wireless Access Point, vit2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-Link CPE510 - Accesspunkt för utomhusbruk, kan sända signal upp till 15km, PoE, vit<br/><br/>CPE510 kommer utrustad med QualComm Atheros Enterprise graderade chipsets, högkvalitativa antenner, speciellt designat husering och en PoE PSU gör att den är som gjord för dig som vill ha en accesspunkt placerad utomhus. Den har en operativ temperatur på -30°C upp till +70°C. Den tål dessutom tungt regn, snöfall, starka vindar och självfallet även solsken.<br /><br />CPE510 kommer dessutom utrustad med Pharos Control, en mjukvara som ger dig möjlighet att underhålla alla enheterna som är uppkopplade till denna accesspunkt från en enda PC. Pharos Control ger dig funktionerna att t.ex. hitta enheter, övervaka statusar på enheter, firmware uppgradering och nätverks underhåll.<br /><br />• Qualcomm Atheros Enterprise AR9350B 560MHz CPU.<br />• 64MB DDR2 RAM, 8MB internt flashminne.<br />• 15KV ESD skydd.<br />• 6000V överspänningsskydd.<br />• 13dBi 2x2 dubbelpolariserad MIMO antenn.<br />• Justerbar sändningsstyrka 0-27dBm/500mw.<br />• Kan agera Accesspunkt/Klient/AP Router/AP Klient Router.<br />• Dubbla Ethernet-portar och jordad terminal integrerad.<br />• PoE adaptern har stöd för PoE upp till 60m.<br />• 802.11a/n<br /><br />224V 1A Passiv PoE adapter, monteringsskit för mast, strömkabel samt installationsguide ingår i förpackningen.<br /><br />Mått PoE adapter(BxDxH): 57x33,5x110mm.<br />Mått Accesspunkt(BxDxH): 76x60x224mm.<br /><br /><br />NoneFalse6935364070922
TP-LINK Trådlöst nätverkskort 300Mbps USB 802.11nFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/nätverkskort/usb-wlan/TL-WN821NTP-LINK Trådlöst nätverkskort 300Mbps USB 802.11n2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK trådlöst nätverkskort, USB, 300Mbps, 802.11n, vit/svart<br/><br/>Trådlöst USB nätverkskort för bärbara och stationära datorer. <br />Med stöd för WEP, WPA och WPA2. <br />Mått(BxDxH): 26x93,5x11mm.NoneFalse6935364050368
DELTACO SFP 1000Base-T, RJ45, Cat5, 100mFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/gbic-sfp-moduler/SFP-HP003DELTACO SFP 1000Base-T, RJ45, Cat5, 100m2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00DELTACO SFP 1000Base-T, RJ45, Cat5, 100m (Motsvarar HP J8177C)<br/><br/><br />• Motsvarar HP J8177C<br /><br />5 yearsFalse7340004692287
Jabra PRO 920 Mono DECT, trådlöst headset, DECT 1.8/US DECT 6.0, svaFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/ljud/headset/trådlösa/JABRA-206Jabra PRO 920 Mono DECT, trådlöst headset, DECT 1.8/US DECT 6.0, sva2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00Jabra PRO 920 Mono Dect, trådlöst headset, DECT 1.8/US DECT 6.0, 120m räckvidd, over-the-ear, svart<br/><br/>Ett lättanvänt trådlöst headset som är utformat för att användas med de flesta stora bordstelefonsystemen. Ett kostnadseffektivt alternativ för de flesta av kontorsmiljöer. Det är enkelt att använda och installera, vilket ger snabbare användaranpassning. Den ansluts direkt till din bordstelefon. Upp till fyra headset kan anslutas till en bas samtidigt för konferenssamtal.<br /><br />• Fungerar tillsammans med traditionella bordstelefoner.<br />• Upp till 120m räckvidd.<br />• Taltid: Upp till 8 timmar.<br />• Batteristatusindikator: En batteristatusindikator visar den återstående batteritiden.<br />• Certifierad av Microsoft.<br />• Certifierad av Cisco.<br />• Certifierad av Avaya.NoneFalse5706991013566
Moxa industriell switch, 8xRJ45, 10/100Mbps, 12-48V, IP30, alu, grå/bFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100mbps/4-15-portar/EDS-208AMoxa industriell switch, 8xRJ45, 10/100Mbps, 12-48V, IP30, alu, grå/b2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00Moxa industriell switch, 8xRJ45, 10/100Mbps, 12-48V, IP30, aluminium, grå/blå<br/><br/>Liten switch för industriella applikationer. Byggs med enkelhet in i skåp med DIN-skena.<br /><br />Mått(BxDxH): 50x70x115mm.NoneFalse7333048001436
20-Port Gigabit Stackable Smart Managed SwitchFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/16-31-portar/DGS-1510-2020-Port Gigabit Stackable Smart Managed Switch2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00D-Link Gigabit Stackable SmartPro nätverksswitch, Layer 2, 10/100/1000Mbps, 16xRJ45, 2xSFP, 2xSFP+, metall, svart/grå<br/><br/>DGS-1510-serien är D-Links senaste generationen SmartPro switchar med 10G-port (SFP+), vilket gör dem idealiska för användning i små och medelstora företag.NoneFalse790069399459
Moxa NPort serieportsserver, 1 port, RS-232/422/485, RJ45, PoE, sv/bl�Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/serieportsserver/NP-P5150AMoxa NPort serieportsserver, 1 port, RS-232/422/485, RJ45, PoE, sv/bl�2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00Moxa NPort NP-5150A, överspänningsskyddad serieportsserver, 1 port(DB9ha), RS-232/422/485, RJ45, 10/100Mbps, PoE, svart/blå<br/><br/>Trevlig serieportsserver med enkelt webbgränssnitt, Power over Ethernet (PoE) och överspänningsskydd.<br /><br />• PoE.<br />• 10/100Mbps.<br />• Webbgränssnitt. <br />• Överspänningsskydd enligt IEC 61000-4-5.<br /><br />Snabbstartsguide och mjukvaru-CD ingår i förpackningen.<br /><br />Mått(BxDxH): 77x111x26mm.NoneFalse7333048001504
TP-LINK Gigabit router med lastbalancering, 1xWAN, 1xLAN, 3xWAN/LANFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/routrar/lan-vpn/TL-ER5120TP-LINK Gigabit router med lastbalancering, 1xWAN, 1xLAN, 3xWAN/LAN2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK, router för lastbalancering, 5x10/100/1000Mbps RJ45-portar, varav 1xLAN, 1xWAN, 3xLAN/WAN(valbart), 1xRJ45 konsolport(RS-232), 19", 1U<br/><br/>Perfekt för att kunna välja vilken del av nätet som behöver lastbalanceras för att uppnå bästa effektivitet.<br />Tre av portarna kan användas som LAN eller WAN-portar och på sätt ha t.ex. 2xLAN-portar och 3xWAN-portar.<br />Mått(BxDxH): 440x220x44mm.NoneFalse6935364041113
DELTACO LSZH UTP installationskabel, Cat6, 305m, gråFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/deltaco/kablar-adaptrar/nätverkskablar/cat6/installation-trumma/TP-47HDELTACO LSZH UTP installationskabel, Cat6, 305m, grå2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY>DELTACO U/UTP Cat6 installationskabel, LSZH, 305m box, 250MHz, Delta-certifierad, grå<BR><BR>Materialet i kabeln är fri från PVC-plast vilket gör att ingen halogengas frigörs vid eventuell brand.<BR><BR><IMG src="https://www.deltaco.se/sites/cdn/PublishingImages/Products/halogen_free.jpg" width=95 height=95></BODY>lifetimeFalse7340004670599
TP-LINK JetStream Gigabit switch, layer 2, 10/100/1000Mbps, svartFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/4-15-portar/TL-SG5412FTP-LINK JetStream Gigabit switch, layer 2, 10/100/1000Mbps, svart2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK JetStream Gigabit switch, layer 2, 10/100/1000Mbps, 4xRJ45. 12xSFP, svart<br/><br/>Gigabit nätverkksswitch med 12 st 1000Mbps SFP-portar och 4 st RJ45-portar. <br /><br />Utformad för arbetsgrupper och avdelningar ger TL-SG5412F från TP-LINK en fullständig uppsättning av funktioner för hantering av layer 2. Den levererar maximal genomströmning där du behöver den som allra mest.<br /><br />Dessutom är TL-SG5412F även utrustad med 4 1000BASE-T-portar, vilket ger ditt nätverk ännu mer flexibilitet.<br />Dom 4 RJ45 portarna är dessutom länkade till dom 4 sista SFP portarna för ännu mer flexibilitet i switchen.<br /><br />Mått(BxDxH): 440x240x44 mm.NoneTrue6935364021122
TP-LINK nätverksswitch, 48-ports, 10/100 Mbps, RJ45, 19"Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100mbps/32+-portar/TL-SF1048TP-LINK nätverksswitch, 48-ports, 10/100 Mbps, RJ45, 19"2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK nätverksswitch, 48-ports, 10/100 Mbps, RJ45, Auto MDI/MDIX, 19"<br/><br/>Mått(BxDxH): 440x260x44 mm.NoneFalse6935364020286
TP-LINK, nätverksswitch, 16-ports 10/100/1000Mbps, RJ45, metall, 19"Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/switchar/10-100-1000mbps/16-31-portar/TL-SG1016TP-LINK, nätverksswitch, 16-ports 10/100/1000Mbps, RJ45, metall, 19"2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK, nätverksswitch, 16-ports 10/100/1000Mbps, RJ45, metall, 19"<br/><br/>Gigabit Ethernet nätverksswitch med 16 10/100/1000 Mbps Auto MDI/MDIX RJ45-portar. Strömadapter ingår. 19" rackvinklar ingår. Mått(BxDxH): 440x180x44 mm.NoneFalse6935364020095
TP-Link Printserver 1 USB 10/100Falsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/printserver/TL-PS110UTP-Link Printserver 1 USB 10/1002011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK printserver, 1xUSB-port, 10/100Mbps<br/><br/>Smidig och praktisk printserver för att dela på en USB skrivare på ett nätverk. Mått: 73x65x30mmNoneFalse6935364031008
HP USB-C to RJ45 AdapterFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/nätverkskort/usb-wlan/DEL2000334HP USB-C to RJ45 Adapter2018-12-17 09:19:211899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00HP USB-C to RJ45 AdapterNoneFalse
Microsoft Surface Ethernet AdapterFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/nätverkskort/100mbps/DEL1009964Microsoft Surface Ethernet Adapter2018-12-17 11:17:481899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00 <BODY><P>Microsoft Surface USB 3.0 Gigabit Ethernet-adapter, svart</P> <P>Anslut din Surface till nätverket på ett ögonblick. Sätt i Ethernet-adaptern i USB 3.0-porten när du vill surfa, dela filer och skriva ut med dataöverföringshastigheter på upp till 1 Gbit/s. Wake on LAN-förberedd. LED-indikator. Kompatibel med Windows 10 och 8.1 samt alla Surface-modeller.</P> <P>• Kompatibilitet: Windows 10/8.1, USB 3.0/2.0/1.1 Standard<BR>• Operativsystem: Windows 10/8.1<BR>• Anslutningstyp: USB 3.0 (hane) till RJ-45 (hona)<BR>• Egenskap: Wake on LAN<BR>• LED: Tänds för att indikera funktion<BR>• Anslutningstyp: Standard Type A-USB-kontakt<BR>• Hastighet: Ethernet 10/100 Mbit/s<BR>• Energiförbrukning: 100 mA eller mindre vid 5 V</P> <P>Mått(BxDxH): 22x305x17mm<BR>Vikt: 25,6g</P></BODY>NoneFalse
D-Link DWA-582 - Trådlöst nätverkskort,Dual Band, 802.11acFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/nätverkskort/pci-e-wlan/DWA-582D-Link DWA-582 - Trådlöst nätverkskort,Dual Band, 802.11ac2015-08-16 10:09:551899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00D-Link DWA-582 - Trådlöst Dual Band nätverkskort med stöd för 802.11ac protokollet<br/><br/>Litet men kraftfullt nätverkskort från D-Link som ger din dator möjlighet att ansluta sig till ett WLAN som använder sig av toksnabba 802.11ac protokollet, självklart finns stöd för 802.11b/g/n protokollen ifall du inte hunnit införskaffa dig en ny router än. <br /><br />• Stöd för 802.11ac.<br />• Två avtagbara antenner.<br /><br />Mått(BxDxH): 121x25x79mm.NoneFalse790069410567
TP-LINK, Fiber SC singlemode - TP(RJ45), 1000 Mbps, 15 kmFalsehttps://www.deltaco.se/produkter/nätverk-kommunikation/mediakonverterare/fristående/MC210CSTP-LINK, Fiber SC singlemode - TP(RJ45), 1000 Mbps, 15 km2011-11-11 09:11:111899-12-31 23:00:001899-12-31 23:00:00TP-LINK, Fiber SC singlemode - TP(RJ45), 1000 Mbps, 15 km<br/><br/>Mediakonverter för att omvandla fiber till TP eller tvärtom. Upp till 15 km. 1310 nm. Mått(BxDxH): 95x73x27 mm.NoneFalse6935364030445